SEYFİ ÇELİKKAYA

(YOZGAT)- Çocuklarından 3’ü üniversitede, biri lisede okuyan 49 yaşındaki Yozgatlı Fatma Yılmaz, çocukluk hayali olan üniversite eğitimini tamamlamaya çalışıyor. Bozok Üniversitesi’nin iki yıllık Meslek Yüksekokulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü birinci sınıf öğrencisi Yılmaz, mezun olduktan sonra iş yeri açarak kadın istihdamına katkıda bulunmayı hedefliyor.

Yozgat Bozok Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Otel Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Aşçılık Programı’nda eğitimi gören 49 yaşındaki Fatma Yılmaz, liseyi bitirdikten sonra üniversite hayalini gerçekleştiremedi ama 4 çocuğundan 3’ünün üniversiteye gitmesini sağladı. Diğer çocuğunun lisede eğitim gördüğünü belirten Yılmaz, çocuklarından sonra üniversite hayalini gerçekleştirmek için girdiği sınavda başarılı olup, 2 yıllık Meslek Yüksekokulu’na kaydını yaptırdı. Bu yıl birinci sınıfta eğitim gören Fatma Yılmaz, önümüzdeki yıl mezun olup, kendisi gibi aşçılık eğitimi alan kızıyla birlikte iş kadını olma hayallerini de gerçeğe dönüştürmek istiyor.

"Sevdiğim bölümü kazandım"

Emekli  yurttaş Ziver Kaplan: "3 bin lira bizim için dalga geçmek için verilmiş bir ikramiye" Emekli yurttaş Ziver Kaplan: "3 bin lira bizim için dalga geçmek için verilmiş bir ikramiye"

Fatma Yılmaz, eğitim hayatını ve hedeflerini şöyle anlattı:

"Evliyim, dört çocuk annesiyim, 49 yaşındayım. Üç tanesi üniversite okudu, birisi lisede şu anda. Çocuklar üniversiteye gittikten sonra benim de bir çocukluk hayalim vardı, üniversite okumamışım daha öncesinde. Dedim ‘bir deneyim şansımı’, girdim ve işte sevdiğim bölümü kazandım. Aşçılık okumak istiyordum çünkü 30 yıldır mutfak hayatındayım bir anne olarak, ev hanımı olarak. Sevdiğim şeyleri yapmak istedim ve birlikte daha çok eğlenceli bir bölüm gerçekten, çok güzel bir bölüm. Hem yapıyoruz hem yiyoruz. 30 yıllık bir tecrübe olduğundan dolayı daha kolay geliyor bana ve çok zevkli geçiyor günlerimiz. Arkadaşlar da benimle beraber grup olmaktan hoşlandıklarını düşünüyorum, onlar da seviyorlar. Mezun olduktan sonra çok hayallerim var. Günden güne de değişiyor hayallerim. Bir yer açmayı bile düşünüyorum, çocuklarımın desteği ile. Kızımın biri de yine aşçılık okuyor, o da başka bir şehirde okuyor. Onunla beraber bir şeyler yapmayı düşünüyoruz. Kızımla birlikte bir yer açmayı düşündüğüm gibi ev hanımlarına da yönelik bir istihdam yaratmayı düşünüyoruz. Bununla ilgili proje ama şu anda net bir şekilde oluşmadı."

 

Kaynak: anka