SEYFİ ÇELİKKAYA

Yozgat'ta tespit edilen toplam 35 sit alanından sadece Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı, Peyniryemez ve Büyüktaşlık köylerindeki antik kent kalıntılarının bulunduğu alanlarda kazı yapılıyor. İlin farklı bölgelerinde tesadüfen bulunan heykel ve antik eserler müzede teşhir ediliyor.

Yozgat´a farklı ülkelerden gelen arkeolog ve araştırmacılar, ilin değişik bölgelerinde yaptıkları çalışmalarda bölgenin gizemini ortaya çıkartmaya yönelik yüzey araştırması ve kazı çalışmaları yapıyor. Bu çalışmalar sonucunda elde edilen bulgularda, Yozgat'ın tarihte, değişik dönemlerde farklı medeniyetlere ev sahipliği yaptığı belirlendi. İl genelindeki 35 sit alanından sadece Sorgun ilçesine bağlı Şahmuratlı köyünde yakınındaki Kerkenes dağında 1993 yılında yapılan yüzey araştırması sonrasında 2001 yılından itibaren başlatılan kazılarla Pteria antik kenti gün yüzüne çıkarılmaya çalışılıyor. Sorgun İlçesinin Büyüktaşlık köyündeki Kuşaklıhöyük ve Peyniryemez Köyü’nde Kalkolitik, İlk Tunç Çağı, Proto-Hitit, Hitit İmparatorluk Çağı, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait tabakaların tespit edildiği Çadırhöyük de kazılara bu yıl da devam edilecek.

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI ÖMER GÜNEL’DEN SOSYAL YARDIM PROJELERİNE TAM DESTEK KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI ÖMER GÜNEL’DEN SOSYAL YARDIM PROJELERİNE TAM DESTEK

“YOZGAT ŞEHRİMİZ KADİM BİR ŞEHİR, BİRÇOK MEDENİYETİN YAŞADIĞI BİR ŞEHİR”

Yozgat Müze Müdürü Cihat Çakır, “Bunlardan biri de bizim Sorgun'da bulunan Antik Kent, Kerkenes Antik Kenti. Burada da biz her yıl kazılar yapmaktayız. Bu kazılarda Demir Çağına ait eserlerimiz bulunmakta. Bunlar Frig Dönemi'ne ait. Bu gördüğünüz heykel de Frig dönemine ait, o şehre ait bir yönetici heykeli. Tabii bu parça halinde bulunuyor, heykelin var parçaları. Ve bunlar birleştirilerek halkımızın beğenisine sunuluyor” diye konuştu.

 

 

Kaynak: anka