Dışişleri Bakanı Fidan'ın TBMM Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, TBMM'de yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin üye ülkeler arasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarını en çok uygulayan ülkelerden biri olduğunu" belirtti ve ekledi, "AİHM'e gitmeden önce bir mesele Berlin sokaklarında gösteriyle başlıyorsa, bu Türkiye'ye siyasi baskı olarak getiriliyorsa, bu bir problem."

 Türkiye-AB İlişkileri ve Jeopolitik Konular

Fidan, Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerine değinerek, "AB'nin Amerika ile beraber gerek bölgemizde gerek başka yerlerde izlediği jeostratejik politikalar zaman zaman kafa kafaya gelmemize sebep olan konular" olduğunu ifade etti. Özellikle "Kıbrıs'ta, Suriye'de ve Ege'de yaşanan sorunların AB politikalarıyla çakıştığını" vurguladı.

 Dışişleri Bakanlığı'nın Personel ve Kurumsal Kapasitesi

"Dışişleri Bakanlığı'nda personel sayısının, özellikle FETÖ kalkışmasından sonra düştüğünü" belirten Fidan, "uygun arkadaşlar bulmakta sıkıntı yaşadıklarını ve gençleri kamu hizmetine teşvik etmek için daha fazla çalışmaları gerektiğini" söyledi.

 Dış Politikada Bireysel ve Kurumsal Denge

Fidan, "Çok iyi diplomatınız var ama hepsini topladığınızda çok iyi diplomasi ortaya çıkmayabiliyor" diyerek, Dışişleri Bakanlığı'nın kurumsal kapasitesinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

Büyükelçi Atamaları ve Dış Politik Strateji

Bakan, "Büyükelçi atamalarıyla ilgili dışarıdan yapılan atamaların makul bir oran içinde olduğunu" belirtti ve bu atamaların dünyadaki diğer ülkelerin uygulamalarıyla paralellik gösterdiğini ifade etti.

 Türkiye'nin AİHM Kararlarına Uyumu

Fidan, "Türkiye'nin AİHM kararlarını uygulamada başarılı bir ülke olduğunu ve yüzde 89 küsür, yüzde 90 oranında bir uyum sağladığını" belirtti. Ancak, "siyasallaştırılan davalarda siyasal bir tavır oluştuğunu" da ekledi.

Siyasi ve Etnik Meselelerde Devlet Politikası

"Türkiye'nin PKK'ya karşı tutumunun, Kürt düşmanlığı olarak yanlış anlaşılmalarına" cevap veren Fidan, "Devletin PKK'nın düşmanı olduğunu, bu düşmanlığın zevk olsun diye geliştirilmediğini" vurguladı.

Suriye'deki Durum ve Çözüm Arayışları

Fidan, "Suriye meselesinde Türkiye'nin yapıcı bir rol oynamaya çalıştığını ve siyasal bir çözüm bulunması yolunda çalışmaların devam ettiğini" söyledi. "Rejimin kendi muhalefetiyle uzlaşmaya yönelik ciddi adımlar atmamasını" da eleştirdi.

Kaynak: anka