(İSTANBUL) - Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl “Sürdürülebilir Şehir: Geleceğe Emek Ver” sloganıyla düzenlediği “Kadıköy Çevre Festivali” başlıyor. Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda gerçekleştirilecek festivalde; paneller, söyleşiler, atölyeler, gösteriler, konserler ve birçok etkinlik İstanbullularla buluşacak.

Kadıköy Çevre Festivali için geri sayım başladı. Çevre Festivali, 31 Mayıs (yarın) ile 3 Haziran arasında Selamiçeşme Özgürlük Parkı’nda yapılacak. Festivalde bu yıl “sürdürülebilirlik” temasıyla kentin çevresel, ekonomik ve sosyal açıdan dengeli bir şekilde gelişmesini ve doğal kaynakların korunmasını hedefleyen bir dizi program hazırlandı. Programlarda çevre dostu uygulamaların yaygınlaştırılması, yeşil alanların artırılması, atık yönetiminin iyileştirilmesi ve toplumun sürdürülebilirlik ilkeleri doğrultusunda hareket etmesinin önemi vurgulanacak. 

Festivalde, Berlin Friedrichshain-Kreuzberg Belediyesi, Kadıköy Belediyesi İklim Elçileri, Kadıköy Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü, Kadıköy Kent Konseyi, Ulusal Tohum Merkezi, TEMA Kadıköy Şubesi, İklim Öncüleri-Genç İklim Hareketi, Potlaç Kadın Kooperatifi, Hayvan Hakları İzleme Komitesi, Yeryüzü Derneği ve Validebağ Gönüllüleri’nin de aralarında yer aldığı birçok kurum stant açacak.

BAK Kadıköy üyeleri eğitim verecek

Festivalde ziyaretçiler, Kadıköy Belediyesi Kentsel Arama Kurtarma Takımı’nın (BAK Kadıköy) düzenlediği etkinliklere de katılabilecek. BAK Kadıköy üyeleri, çocuklar için “Bir Afet Masalı” isimli tiyatro oyununu sahneleyecek. Ekip, afet çantası hazırlama ve yangın söndürme eğitimi de verecek. Festivale katılan Doğal Yaşam Derneği ise “Doğal Deterjan” ve “Doğal Parfüm” atölyesi düzenleyecek. 

Buca'da yangın riskine karşı kosa önlemi Buca'da yangın riskine karşı kosa önlemi

Alanda SDG4 Kids’in yaşama geçireceği  “Dünyanın Geleceği Oyunu ile Dünyanı İyileştir” atölyesinde, çocuklar hem eğlenecek hem de oyun oynayarak gezegenin geleceğindeki rollerinin önemini öğrenecek. 

Festivalde; “İleri Dönüşüm”, “Atıksız Mutfak”, “Eski Mobilyaların Dönüşümü”, “Bitki Çayları”, “Tohum Topu” gibi birçok atölye de Kadıköylüleri bekliyor olacak. Yeşil Etkinlik Alanı’nda düzenlenecek bilgilendirici oyunlara hem çocuklar hem de yetişkinler katılabilecek.

Üç gün boyunca “Sürdürülebilir Şehir: Geleceğe Emek Ver” sloganı ile çevre dostlarını bir araya getirecek 2024 Kadıköy Çevre Festivali ile ilgili bilgi almak isteyenler, “cevrefestivali.kadikoy.bel.tr” adresinden detaylı programa ulaşılabilecek.


Kaynak: anka