AKP Keban İlçe Gençlik Kolları Başkanı Turan, AKP'li ilçe başkanının çocuklarının da bulunduğu 7 kişi hakkında darp suçlamasıyla şikayetçi oldu AKP Keban İlçe Gençlik Kolları Başkanı Turan, AKP'li ilçe başkanının çocuklarının da bulunduğu 7 kişi hakkında darp suçlamasıyla şikayetçi oldu

(İZMİR) - Karşıyaka Belediye Başkanı Yıldız Ünsal, sokak hayvanlarının yaşam hakkına yönelik düzenledikleri “Can Dostlar Çalıştayı”nda ‘kısırlaştırma seferberliği’ çağrısı yaptı. Başkan Ünsal, “Vicdanları yaralayan bu konuda İzmir’i ayağa kaldıralım! Söz konusu yasa tasarısından vazgeçileceğini umut ediyorum” dedi.

Karşıyaka Belediyesi, Can Dostlar Çalıştayı düzenledi. Sahipsiz sokak hayvanlarının yaşam haklarına yönelik olarak Çarşı Kültür Merkezi’nde düzenlenen çalıştaya; HAYKONFED Başkan Yardımcısı ve EgeFed Yönetim Kurulu Başkanı Funda Ersoy, HAYTAP İzmir Temsilcileri Esin Önder ve Meral Örüç, HAYTAP Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Senem Demirel Acar, Gönüllü Veteriner Hekimler ve Teknikerler Derneği Basın Sözcüsü Şule Baylan ile köpek eğitmeni Volkan Akdeniz konuşmacı olarak katıldı. Etkinlikte onlarca hayvansever de yer aldı.

Sokak köpeklerinin “uyutulması”nı öngören yasa tasarısına net bir tavırla karşı olduklarını kaydeden Başkan Ünsal, şunları söyledi:

"İzmir’i de ayağa kaldırabiliriz"

“Hayvanseverler ve hayvan hakları koruyucuları ile çok önceden planladığımız bu buluşmayı, gündemi etkileyen bir yasa tasarısının arifesinde gerçekleştiriyoruz. Sadece hayvanseverleri değil, toplumun genelini tedirginliğe ve karamsarlığa iten bu yasa tasarısından bir an önce vazgeçilmesini umut ediyorum. Sorunları doğru tespit etmeli ve rasyonel, çözüm önerileri ile konulara yaklaşmalıyız. Biri sokaktan sahiplenilmiş iki köpekle yaşamını paylaşan biri olarak; kısırlaştırma çalışmalarının ve barınakların bazı durumlarda yetersiz kaldığını biliyoruz. Ancak hazırlanan yasa tasarısı ve ötenazi önerisi teknik değil, vicdani bir meseledir ve kabul edilmesi mümkün değildir! Biz, ortak yaşam alanlarımızda can dostlarımızla ortak yaşamayı öğrenmeli ve kendi haklarımızı koruduğumuz gibi, onların haklarını da korumalı, özen göstermeliyiz. Bu hassas konuda İzmir’i de ayağa kaldırabiliriz! Başta İzmir Ticaret Odası ve Atatürk Organize Sanayi Bölgesi olmak üzere, kentin ticaret hayatına yön veren odalarla, meslek kuruluşlarıyla ve özel kliniklerle iş birliği yapalım, kısırlaştırma ve sahiplendirme seferberliği başlatalım. Konuşulması bile vicdanları yaralayan bu yasa tasarısından vazgeçileceğini umut ediyorum.”

Kaynak: anka