BURHAN DEMİRCİOĞLU

(OSMANİYE)- Osmaniye'de depremzede vatandaşlar, evlerinin bulunduğu alanların ‘rezerv alan’ ilan edilmesine tepki gösterdi. Tadilat izni alıp evine masraf ettiğini belirten Hatice Kuyruk, "Tadilatımızı yaptırdık elektriğimiz de bağlandı, suyumuz da var. Arkasından şu an bizi rezerv alana almışlar" dedi. Canan Göğebakan ise "Biz bu şartlarda rezerv alanı olmasını istemiyoruz. Buradan Mehmet Özhaseki’ye de sesleniyorum; lütfen önceliğiniz kamu alanları olsun. Bizim yerlerimizi bize iade edin. Yatay mimari olsun istiyoruz" diye konuştu.

Osmaniye Esenevler Mahallesi İstasyon Caddesi’nde evlerinin olduğu alanların “rezerv alan’’  ilan edilmesine vatandaşlar tepki gösterdi.

"Evimize tadilat yaptırdık"

Hatice Kuyruk, "Deprem sonrasında 3- 5 ay evimizde oturmadık. Sonrasında geldik bize tadilat izni verdiler. Tadilatımızı yaptırdık elektriğimiz de bağlandı, suyumuz da var. Arkasında şu an bizi rezerv alana almışlar. Size soruyorum 220 metrekarelik evimi neden nerede olacağını bilmediğim bir evle, 70 metrekare bir evle değiştireyim" dedi.

Hasibe Gülay Özer ise "Deprem sonrası evim hiçbir hasar almadı. En küçük sıva çatlağım bile yok. Evim rezerv alanı içerisine girdi. Deprem olduğundan bu yana evimde oturuyorum. Evimin rezerv alanından çıkmasını istiyorum" diye konuştu.

"Kamu arazileri dahil edilsin"

Mustafa Göğebakan ise şunları söyledi:

"Kahramanmaraş depreminden sonra Osmaniye Esenevler Mahallesi’nde biz kendi halimizde mahallemizde otururken geçen ay rezerv alan ilan edildiğini duyduk. Bu rezerv alanla birlikte bizim yerlerimizin alınacağı ve buralarda 150- 200 metrekarelik evlerde otururken, 70 metrekarelik evlerin bize verileceği ve ne kadar borçlanacağımız bilgisi verilemeden, bize rezerv alana dahil edildiğimiz söylendi. Biz kendi evlerimizin yerine rezerv alan yerine kendimiz kendi arsalarımıza evlerimizi yaptırmak istiyoruz. Bakanımızın bahsettiğine göre kamu arazileri öncelikli olarak alınıp rezerv alan ilan edilecekti. Esenevler Mahallesi’nde yaklaşık 37 dönüm olan kamu arazisi buna dahil edilmeden sadece müstakil ve bazı apartmanlar alınıyor. Bu apartman seçiminde kriter ne olarak belirlendi? Yerlerimizi ne amaçla nasıl alıyorlar? Kriterleri bize de açıklarlarsa memnun oluruz."

Artvin Arıcılar Birlik Başkanı İbrahim Durmuş: "Destek verilmezse arıcılar işi bırakma noktasına gelecek" Artvin Arıcılar Birlik Başkanı İbrahim Durmuş: "Destek verilmezse arıcılar işi bırakma noktasına gelecek"

"70 metrekare daire istemiyoruz"

Önder Savcun, "Binamız üç buçuk yıllık bir bina, 220 metrekare dairelerimiz var. Apartmanımızda hiç kimse rezerv alanı istemiyor çünkü TOKİ’nin vereceği bize 70 metrekare daireleri biz istemiyoruz. Binamız hafif hasarlı hiçbir sıkıntısı yok. Beş ayrı müteahhitte incelettik, kolonlarda, kirişlerde herhangi bir sıkıntı olmamasına rağmen bizi de rezerv alana soktular. Biz böyle bir uygulamayı istemiyoruz. Ayrıca bu İstasyon Caddemizde 10- 11 katlı binaların rezerv alanına girmediği, orta hasarlı olmasına rağmen rezerv alanına girmediği görüyoruz" dedi.

Canan Göğebakan ise "Yerimizin rezerv alanı olmasını istemiyoruz. Buradan komşumuz Bahçeli Bey’e sesleniyorum lütfen yerlerimizi bize geri versinler. Biz bu şartlarda rezerv alanı olmasını istemiyoruz. Buradan Mehmet Özhaseki’ye de sesleniyorum; lütfen önceliğiniz kamu alanları olsun. Bizim yerlerimizi bize geri iade edin. Yatay mimari olsun istiyoruz" diye konuştu.

 

Kaynak: anka