TUNAKAN YILDIRIM

Erzurum'dan Trabzon'a hayvan satmaya gelen besici: "'Hayvancılığı bitirdik' desinler biz de rahat evlerimizde oturalım" Erzurum'dan Trabzon'a hayvan satmaya gelen besici: "'Hayvancılığı bitirdik' desinler biz de rahat evlerimizde oturalım"

(KARABÜK)- 25. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali başladı. Festivali komitesi tarafından yakılan festival ateşinin ardından belgesel, sinema müzik etkinlikleri 4 gün devam edecek. 

Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi’nde finalist 25 filmin gösterimi yapıldı ve ardından aynı alanda festivalin açılış konuşması Festival Komite Başkanı ve Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse tarafından yapıldı.

Köse yaptığı konuşmada,  "25 yılı geride bırakıyoruz. Bu festival bizim gözbebeğimiz. İlk günden bugüne kadar bu festivalin ne zorluklarda icra edildiğini biliyoruz. Ben ilk günden bugüne kadar emeği geçen herkese bu yıl bu festivalin eksiksiz yürütülmesini sağlayacak ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum" dedi. Köse'nin konuşmasının ardından 'Safranbolu temalı ulusal belgesel film yapım destek' yarışmasında 2023 en iyi proje ödülünü ''Safranbolu’nun altın çiçeği safran'' belgeseli ile Yönetmen Başak Çardak’a takdim etti.

Karabük Üniversitesi Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi müzik bölümü ''çoksesli korosu''’ Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çanakçı Çavdur şefliğinde katılımcılara unutulmaz anlar yaşattı. Festival meşalesi yakım programına Safranbolu Belediye Başkanı Mimar Elif Köse, Eflani Belediye Başkanı Hüsnü Akın, İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Şahin, Azerbaycan TÜRKSOY Temsilcisi Elçin Gafarlı, Karabük Üniversitesi Akademik Kadrosu ve öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.

Elif Köse, ''nice 25 yıllara'' sözleri ile festival meşalesini ateşledi. Ellerde Türk bayrakları, meşaleler ve müzik eşliğinde bir araya gelen festival korteji Safranbolu Belediyesi Leyla Dizdar Kültür Merkezi önünden başladıkları yürüyüşü Misak-ı Milli Demokrasi Meydanı’nda sonlandırdı. Meydanı dolduran kalabalık DJ Emre Duygu performansı doyasıya eğlendi. 

 

Kaynak: anka