(ANKARA) - Yerli ve Milli Parti Genel Başkanı Teoman Mutlu, "Koskoca Anayasa'yı değiştirmek isteyen iktidar, Yargıtay yasasını değiştiremez mi? Yargıtay seçimini 3 turda bitirecek 2 maddelik bir yasa değişikliği çok mu zor? İktidarın sayısı bunu düzenlemeye yetiyor. Olayı iktidar çözmek zorundadır. Liderler 'yumuşama' peşinde koşacağına Devletin temeli olan adaleti sağlayan Yargıtay ile ilgilenmek zorundadır'' dedi.

DEM Partili Bozan'ın, Kobani olaylarıyla ilgili Erdoğan'ı hedef alan sözlerine, AKP'liler tepki gösterdi DEM Partili Bozan'ın, Kobani olaylarıyla ilgili Erdoğan'ı hedef alan sözlerine, AKP'liler tepki gösterdi

Yerli ve Milli Parti Genel Başkanı Teoman Mutlu, yaptığı yazılı açıklamada, siyasi parti liderlerini Yargıtay seçimini incelemeye davet etti. Mutlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

''Adalet mülkün temeli değil mi? Adaleti dağıtan son merci Yargıtay değil mi? Peki o kutsal kurum, hepimizin son güvencesi Yargıtay ne halde? Aylardır bir başkan seçemiyor. Aylardır Yargıtay hukuku, adaleti bırakmış seçimle uğraşıyor. Adalet Bakanı ne yapıyor? Evlilerin kaç çocuk yapacağına kadar karışan Cumhurbaşkanı, Yargıtay'daki bu seçim kargaşasına neden karışmıyor? Bu işe müdahale yargıya, adalete ve dosya üzerinde verilecek karara müdahale değil ki. Bu seçim yapamayan bir kurumun önünü açmaktır. Bu da Cumhurbaşkanı'nın görevidir. Yargıtay hakimleri de bu durumdan rahatsız. Ama 'ne yapalım kurallar böyle' diyorlar. Kurallar eğer çıkmaza sürüklüyorsa değişir. Koskoca Anayasa'yı değiştirmek isteyen iktidar, Yargıtay yasasını değiştiremez mi? Yargıtay seçimini 3 turda bitirecek 2 maddelik bir yasa değişikliği çok mu zor? İktidarın sayısı bunu düzenlemeye yetiyor. Olayı iktidar çözmek zorundadır. Liderler 'yumuşama' peşinde koşacağına Devletin temeli olan adaleti sağlayan Yargıtay ile ilgilenmek zorundadır."

Kaynak: anka