Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adalet Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü vesilesiyle önemli açıklamalarda bulundu. Gökçen, eğitim, barınma ve sağlık hizmetlerine erişimde yaşanan sorunlara dikkat çekerek, bu alanlardaki mevcut düzenin değiştirilmesi gerektiğini vurguladı.

 İfade ve Basın Özgürlüğüne Vurgu

Gökçen, ifade ve basın özgürlüğünün baskı altında olduğunu, gazetecilerin cezaevlerine konulduğunu ve Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybeden gençlerin katillerinin yargılanmak yerine, mesleğini yapan insanların mahkemelerde hesap verdiğini belirtti. Ayrıca, yaşam tarzlarına yapılan müdahalelerin arttığını ve bu durumun konser yasakları ve linç kültürüyle daha da kötüleştiğini ifade etti. Gökçen, "Bir katili serbest bırakırken milletvekilini hapseden karanlığı yırtmak için her zamankinden daha kararlı bir mücadele içinde olmalıyız," dedi.

Bakırhan: 'Genç Başladık, Başaracağız' Bakırhan: 'Genç Başladık, Başaracağız'

Eğitim ve Sosyal Sorunlar Üzerine Eleştiriler

Eğitimin tarikatların gölgesinde sürdürülmesi, konut krizi nedeniyle barınmanın ve sağlığa erişimin lüks hale gelmesi gibi konulara değinen Gökçen, bu sorunların toplumsal yapıyı olumsuz etkilediğini ve insan haklarının ihlaline yol açtığını belirtti. İşsiz bireylerin ve güvencesiz çalışanların zor durumda olduğunu vurgulayarak, "Eğitimin tarikatların gölgesinde sürdürüldüğü, konut kriziyle barınmanın ve sağlığa erişimin bir lüks haline geldiği, işsiz olanın tek başına bırakıldığı, güvencesiz çalışanın yalnızca nefes aldığı, yaşamadığı bu düzeni değiştireceğiz. İnsan haklarının bütüncül bir şekilde korunduğu gelecek için buradayız," ifadelerini kullandı.

Gökçen'in bu açıklamaları, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nün önemine işaret ederken, ülkede yaşanan insan hakları ihlallerine ve sosyal sorunlara dikkat çekti.

Editör: Vildan Atmaca